Skisser och vetenskap
Alltid fri entré på torsdagar 17–19
Vetenskap antas först och främst vara ett teoretiskt arbete, baserat på abstrakta idéer och förmedlat via skriftliga rapporter. Samtidigt har forskare från många olika discipliner och tidsperioder alltid haft skrivbordslådor och anteckningsböcker fulla av skisser. Skissen är ofta den vetenskapliga idéens eller observationens allra första uttryck, dess råaste form. Vilken roll spelar egentligen skisserna för vetenskapen? Hur påverkar skissandet teoretiska resonemang och experimentell design?
Under kvällen presenterar kemisten Geroge Attard och vetenskapsteoretikern Helena Cleeve sina erfarenheter av vetenskapliga skisser i mikroföreläsningar, följt av ett panelsamtal om skissernas betydelse lett av vetenskapshistorikern Julia Ravanis.
Programmet startar 17.30.
Evenemanget är gratis och ingen registrering behövs.
Samtalen sker på engelska med möjlighet för publikfrågor på svenska.
George Attard forskar i kemi vid Lunds universitet. Skisser är en del av hans vetenskapliga tänkande: att översätta abstrakta idéer till skissartade visuella objekt främjar konstruktionen av utforskande hypoteser, förståelsen av experimentella resultat och planeringen av komplexa undersökningar.
Helena Cleeve arbetar som forskare i vetenskapsteori vid Göteborgs universitet. Cleeve har en bakgrund inom design och hon använder teckning för att studera omsorgspraktiker och vardagslivet vid sjukdom. Hennes arbete är särskilt fokuserat på äldreomsorg och demensomsorg. Teckning har kommit att bli centralt för hur hon observerar, analyserar och förmedlar subtila men avgörande aspekter i omsorgens vardag.
Evenemanget arrangeras av Akademiskt forum på Chalmers tekniska högskola och Lunds universitet, med stöd av COMMONS excellenscentrum, avdelningen för Fysik och astronomi vid Chalmers och kulturtidskriften Glänta.