• Öppet idag 12–17

Om museet

Adresser

Besöksadress

Finngatan 2
223 62 Lund

Telefon: +46 (0)46 222 72 83
info@skissernasmuseum.lu.se

Postadress

Lunds universitet
Skissernas Museum
(Referensperson)
Box 117
SE–221 00 Lund

Fakturaadress

Lunds universitet
Skissernas Museum
(Referensperson)
Box 188
SE–221 00 Lund


Guidad visning

Boka visning: visning@skissernasmuseum.lu.se


Ledning

Annie Lindberg, Museichef
Telefon: +46 (0)46 222 72 86
E-postadress: annie.lindberg@skissernasmuseum.lu.se

Ann Landgren Danielson, Biträdande museichef / Intendent
Telefon: +46 (0)46 222 72 88
E-postadress: ann.landgren@skissernasmuseum.lu.se


Administration

Emelie Andersson, HR- administratör
Telefon: +46 (0)46 222 77 98
E-postadress: emelie.andersson@skissernasmuseum.lu.se


Utlån, samlingar och arkiv

Ann Landgren Danielson, Biträdande museichef / Intendent
Telefon: +46 (0)46 222 72 88
E-postadress: ann.landgren@skissernasmuseum.lu.se

Malin Enarsson, Intendent
Telefon: +46 (0)46 222 72 87
E-postadress: malin.enarsson@skissernasmuseum.lu.se

Alexandra Altmark, Intendent vid Lunds universitets konstsamling
Telefon: +46 (0)46 222 83 88
E-postadress: alexandra.altmark@skissernasmuseum.lu.se

Arkiv: arkivet@skissernasmuseum.lu.se


Press och kommunikation

Caroline Andersson, Grafisk formgivare
Telefon: +46 (0)46 222 79 77
E-postadress: caroline.andersson@skissernasmuseum.lu.se

Katarina Lilliequist, Kommunikatör
Telefon: +46 (0)46 222 17 56
E-postadress: katarina.lilliequist@skissernasmuseum.lu.se

Maria LaBelle, Museikoordinator
Telefon: +46 (0)46 222 97 15 / 222 71 21
E-postadress: maria.labelle@skissernasmuseum.lu.se


Bildbeställning

Emma Krantz, Fotograf och bildredaktör
Telefon: +46 (0)46 222 72 84
E-postadress: emma.krantz@skissernasmuseum.lu.se


Förmedling och publik verksamhet

Boka guidad visning: visning@skissernasmuseum.lu.se

Karin Annebäck, Museikoordinator för värdskap och förmedling
Telefon: +46 (0)46 222 72 83
E-postadress: karin-linnea.anneback@skissernasmuseum.lu.se

Nilufar Salehi, Vikarierande Museikoordinator för värdskap och förmedling
Telefon: +46 (0)46 222 72 83
E-postadress: nilufar.salehi@skissernasmuseum.lu.se

Frida Stenmark, Museikoordinator för värdskap och förmedling
Tjänstledig 4 juli – februari 2024
Telefon: +46 (0)46 222 72 83
E-postadress: frida.stenmark@skissernasmuseum.lu.se


Skapande verkstad

Magdalena Sigmond, Konstpedagog
Telefon: +46 (0)46 222 02 65
E-postadress: magdalena.sigmond@skissernasmuseum.lu.se

Linnéa McShane, Konstpedagog
Telefon: +46 (0)46 222 02 65
E-postadress: linnea.mcshane@skissernasmuseum.lu.se


Program

Magnus Borgkvist Johansson, Programproducent
Telefon: +46 (0)46 222 72 91
E-postadress: magnus.borgkvist_johansson@skissernasmuseum.lu.se


Lokaluthyrning

Victor Kraft Selze, Lokaluthyrning

Telefon: +46 (0)46 222 72 83
E-postadress: victor.selze@skissernasmuseum.lu.se


Teknik

Johan Fohlin, Tekniker
Telefon: +46 (0)46 222 90 01
E-postadress: johan.fohlin@skissernasmuseum.lu.se

Mats Andersson, Tekniker
E-postadress: mats.andersson@skissernasmuseum.lu.se


Museibutik

E-postadress: shop@skissernasmuseum.lu.se


Styrelse

Styrelseordförande: Anders Berglund

Styrelseledamöter:

Anna Lyrevik
Max Liljefors
Jenny Lindén Urnes
Lars Thulin
Elizabeth Moritz

Två studentrepresentanter, Lunds universitet

Lena Jupén

Adjungerad och personalrepresentant:

Maria LaBelle